Chomu, Jaipur, Rajasthan
GST No. 08AGBPS2890K1ZX
Call 08043830042 87% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Bowl Capacity | 45 |
| Production Capacity | upto 20 kg |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Motor Power | 2 HP |
| Automation Grade | Manual |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Bakery |
| Power Source | Electric |
| Body Material | SS And MS |
| Bowl Material | Stainless Steel |
| No Of Speed | 3 |
| Capacity | 10 kg |
| Used for Making | Bread, Biscuit/Cookies, Pizza |
| Motor Power(in HP) | 1-2 HP |
| Warranty | 1 Year |
| Electric Power (KW) | 1.5 KW |
| Mixing Speed | 100-300 RPM |
| Modes of Speed | Three |
| Bowl Volume | 45 liter |
| Bowl Thickness | 2.5 mm |
| Accesories/Attachments | Whipper, Petal Mixer, J Mixer |
| Weight | 200kg approx |
| Country of Origin | Made in India |
Prices Will Vary According to the product , Please Connect for More Details for Purchasing, We Have Good Quality of product.
View Complete details
Product Brochure
| Power Source | Gas |
| Type of Machine | Bakery Oven |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Trays | 2 |
| Number Of Deck | 1 Deck |
| For Baking | Bread/Bun |
| Operation Type | Automatic |
| Oven Type | Deck Oven |
| Machine Body Material | Stainless Steel(SS) |
| Size | Small / Mini |
| Tray Size | 300×400 |
| Temperature Control | Analog |
| Usage/Application | Bakery |
| Body Material | Stainless Steel |
| Door Type | Single Door |
| Portability | Portable |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Size/Dimension | Tray size -12"x16" |
| Other Features | 2 Tray oven |
| HTS BRAND | Wooden packing |
View Complete details
Product Brochure
| Waffle Shape | Round |
| Wattage | 1180 W |
| Number Of Plates | 1 |
| Power | 1200 W |
| Plate Material | Non Stick |
| Usage | Cafe, Restaurant, Bakery, Food Truck |
| Body Material | Stainless Steel |
| Type | Beljium waffle |
| Voltage | 220 |
| Usage/Application | Resrutant |
| Color | White |
| HTS BRAND | 6 kg |
View Complete details
Product Brochure
| Power Source | Gas |
| Type of Machine | Bakery Oven |
| Number of Decks | 2 |
| Number of Trays | 4 |
| Number Of Deck | 2 Deck |
| For Baking | Bread/Bun |
| Operation Type | Automatic |
| Oven Type | Deck Oven |
| Machine Body Material | Stainless Steel(SS) |
| Size | Large |
| Tray Size | 400x600 mm |
| Temperature Control | Digital |
| Usage/Application | Bakery |
| Capacity | 100 kg |
| Body Material | Stainless Steel |
| Door Type | Double Door |
| Portability | Portable |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Size/Dimension | 12"x16"- 4+4 Tray |
| Other Features | Automactic Gas Bakery oven with Timer Alram |
View Complete details
Product Brochure
| Bowl Capacity | 100 L |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Motor Power | 1.5 HP |
| Mixer Type | Fork |
| Usage/Application | Hotel & Restaurant |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Manual |
| Body Material | SS And MS |
| Bowl Material | Stainless Steel |
| Used for Making | Pizza |
| Motor Power(in HP) | 2-3 HP |
| Electric Power (KW) | 1.5 KW |
| Mixing Speed | 100-300 RPM |
| Modes of Speed | One |
| Bowl Volume | 110 liter |
| Bowl Thickness | 2.5 mm |
| Accesories/Attachments | Petal Mixer |
| Size/Dimension | 51"x27"x 45" |
| Weight | 160 kg |
| Features | Havy duty machine |
| Country of Origin | Made in India |
| All india delivery | HTS Brand |
Prices Will Vary According to the product , Please Connect for More Details for Purchasing, We Have Good Quality of product.
View Complete details
Product Brochure
| Working Width | 400 mm |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Belt Length | 1000 mm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Used for Making | Pizza |
| Usage/Application | Hotel & Restaurant |
| Power Source | Electric |
| Body Material | Stainless Steel |
| Power Requirement | 1 HP |
| Mounting Type | Table Top |
| Motor Power(in HP) | 0-1 HP |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
Prices Will Vary According to the product , Please Connect for More Details for Purchasing, We Have Good Quality of product.
View Complete details
Product Brochure
| Working Width | 500 mm |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Belt Length | 1600 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Used for Making | Pizza |
| Usage/Application | Hotel & Restaurant |
| Power Source | Electric |
| Body Material | Stainless Steel |
| Power Requirement | 1 HP |
| Mounting Type | Floor Model |
| Capacity | 10 kg |
| Sheet Width | 500mm |
| Voltage | 22O V |
| Electric Power (KW) | 1.5 KW |
| Modes of Speed | One |
| Size/Dimension | Belt size 500x2000 |
| Weight | 220Kg |
| HTS Brand | Wooden packing |
Prices Will Vary According to the product , Please Connect for More Details for Purchasing, We Have Good Quality of product.
View Complete details
Product Brochure
| Number of Tiers | 4 Tier |
| Capacity | 5 lyer |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage | Event Rental, Catering, Hotel, Restaurant |
| Power Rating | 200–400 W |
| Control Type | Thermostat |
| Brand | HTS |
| Color | Red |
| Material | SS |
| Layers | 5 |
| Number Of Layer | 5 |
| Packaging Type | Cartoon |
| Power | 1.5kw |
| Rated Frequency | 50 |
| Voltage | 220 |
Prices Will Vary According to the product , Please Connect for More Details for Purchasing, We Have Good Quality of product.
View Complete details
Product Brochure
| Melting Capacity | 5 kg |
| Chocolate Capacity | 5 kg |
| Tank Capacity | 5 kg |
| Machine Type | Table Top |
| Heating Type | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Load | 1 kW |
| Model Name/Number | TEM-2TC |
| Machine Body Material | SS |
| Brand | HTS |
| Phase | Single |
| Voltage | 220 |
| 2 pan choclate meting machine | Cortton packing |
Prices Will Vary According to the product , Please Connect for More Details for Purchasing, We Have Good Quality of product
View Complete details
Product Brochure
| Melting Capacity | 5 kg |
| Chocolate Capacity | 5 kg |
| Tank Capacity | 5 kg |
| Machine Type | Table Top |
| Heating Type | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Load | 2 kW |
| Machine Body Material | Stanless steel(SS) |
| Brand | HTS |
| Phase | Single |
| Voltage | 220 |
| 3 pan chocolate melting machine | Cortton packing |
Prices Will Vary According to the product , Please Connect for More Details for Purchasing, We Have Good Quality of product.
View Complete details