Chomu, Jaipur, Rajasthan
GST No. 08AGBPS2890K1ZX
Approx. Rs 70,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Bowl Capacity | 45 liter |
| Production Capacity | 100 kg |
| Motor Power | 2 HP |
| Mixer Type | Planetary |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Body Material | SS And MS |
| No Of Speed | 3 |
| Type | Dough Mixer |
| Surface Finished | Enamel |
| Feature | 3 Speed |
| Country of Origin | Made in India |
We are a leading manufacturer and supplier of commercial planetary mixers in Jaipur, Rajasthan, offering premium quality heavy-duty mixers for bakeries, hotels, and restaurants. Our 45L Planetary Mixer is designed for professional use with powerful performance, durability, and easy operation.
✅ Key Features:Bowl Capacity: 45 Litres
Dough Capacity: 15 Kg
Cream Whipping: 8 Kg
Power Supply: 220V, 50Hz, 1.5kW
Net/Gross Weight: 220 Kg
Copper Drive Motor for long-lasting performance
Three Speed, Three Function (Hook, Ball, Beater)
Oil Bath Gearbox & Belt Transmission for smooth operation
Comes with Safety Guard for operator protection
Ideal for bakeries, cake shops, hotels, restaurants, and food processing units
Suitable for cake mixing, cream whipping, dough kneading, and cookies preparation
Heavy Duty Premium Quality
One Year Warranty
Manufacturer & Supplier in Jaipur, Rajasthan
Supply available in Jaipur, Jodhpur, Udaipur, Kota, Ajmer and all over Rajasthan
Planetary Mixer 45L
Commercial Planetary Mixer Jaipur
Heavy Duty Cake Cream Mixer
Bakery Mixer Machine in Rajasthan
Dough Kneading & Cream Whipping Mixer
HTS Ovens Planetary Mixer Manufacturer
Bakery Equipment Supplier Jaipur Rajasthan
Approx. Rs 70,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Machine Type | Planetary Mixer |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Capacity (Trays) | 45liter |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Bakery |
| Bowl Volume | 45 Liter |
| Mixer Capacity (Ltr) | 45 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Flour Capacity (kg) | 12 kg |
| Used for Making | Biscuit/Cookies, Bread, Pizza |
| Motor Power(in HP) | 1-2 HP |
| Certification | ISO |
| Warranty | 1 Year |
| Electric Power (KW) | 1.5 KW |
| Mixing Speed | 100-300 RPM |
| Modes of Speed | Three |
| Accesories/Attachments | Whipper, Petal Mixer, J Mixer |
| Weight | 220kg |
| Features | Extra Heavy Duty make 15 kg dough kneading capacity |
| Bread Dough Capacity | 15 Kg |
| Cookies Capacity | 18 kg |
| Cream Whipping | 8 Kg |
| Cake Sponge Capacity | 100 Egg/ 12kg |
Additional Information:
Approx. Rs 36,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Wattage | 1200 W |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Production Capacity | upto 20 kg |
| Bowl Capacity | 20 liter |
| Power | 1200W |
| Speed Settings | 3 Speeds |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Bakery |
| Power Source | Electric |
| Body Material | Die Cast Metal |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Bowl Material | Stainless Steel |
| Included Attachments | Dough Hook, Whisk, Beater |
| Type | Planetry mixer |
| Used for Making | Biscuit/Cookies |
| Motor Power(in HP) | 1-2 HP |
| Electric Power (KW) | 1.5 KW |
| Mixing Speed | 100-300 RPM |
| Modes of Speed | Three |
| Bowl Volume | 20 Ltr |
| Bowl Thickness | 2mm |
| Accesories/Attachments | Petal Mixer, J Mixer, Whipper |
| Weight | 60 kg |
| HTS BRAND | Wooden packing |
Best quality Bakery Planetary Cake Mixer for making cake cookies and cream. Prices Will Vary According to the product , Please Connect for More Details for Purchasing, We Have Good Quality of product.
Explore More Products
© Heating Tools & Systems. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited