Chomu, Jaipur, Rajasthan
GST No. 08AGBPS2890K1ZX
Approx. Rs 11,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Source | Electric |
| Type of Pizza Oven | Single Deck 1 Tray |
| Number of Decks | Single |
| Baking Surface | Stone |
| Number Of Deck | 1 Deck |
| For Baking | Pizza |
| Size | Small/Mini |
| Oven Structure | Deck |
| Pizza Capacity (per deck) | 4 Pizzas |
| Tray Size (inch) | 16x16 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Door Type | Single Door |
HTS Electric pizza capacity 4 pizza 8" and stone base pizza oven with glass door and iner chamber lighting. Heating tools and systems is largest manufacturers and trading in jaipur Rajasthan India. HTS manufacturers of more others type pizza oven as gas ,wood fire pizza oven, conveyor pizza oven.
Approx. Rs 1,25,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power Source | Electric |
| Pizza Size | 16 inch |
| Technology Type | Infrared |
| Heating Media | Flash heating |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Decks | 1 |
| Mounting Type | Countertop |
| Brand | HTS |
| Length | 4.5 feet |
| Maximum Temperature | 350 |
| Display | Digital |
| Material | Stainless steel |
High quality conveyor pizza oven 16x48 conveyor size. Single Phase 220 volt working. HTS make high quality conveyor pizza oven in Jaipur Rajasthan. We supply Pizza oven in assam, mizoram, aizawal, mumbai, pune, hyderabad, gujarat and all over India.
Approx. Rs 17,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power Source | Electric |
| Type of Pizza Oven | Single Deck 1 Tray |
| Number of Decks | Single |
| Baking Surface | Stone |
| Number Of Deck | 1 Deck |
| For Baking | Pizza |
| Operation Type | Automatic |
| Size | Small/Mini |
| Oven Structure | Deck |
| Pizza Capacity (per deck) | 6 Pizzas |
| Tray Size (inch) | 16x24 |
| Usage/Application | Hotels & Restaurant |
| Body Material | Stainless Steel |
| Door Type | Single Door |
| Portability | Portable |
| Power Consumption (KW) | 3 KW |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Size/Dimension | Stone size -17"x25" |
| Other Features | Stone pizza oven with light chamber |
| HTS BRAND | Cartoon packing |
Prices Will Vary According to the product , Please Connect for More Details for Purchasing, We Have Good Quality of product.
Approx. Rs 36,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Power Source | Gas |
| Type of Pizza Oven | Single Deck 1 Tray |
| Number of Decks | Single |
| Baking Surface | Stone |
| Number Of Deck | 1 Deck |
| For Baking | Pizza |
| Operation Type | Automatic |
| Size | Big/Large |
| Oven Structure | Deck |
| Pizza Capacity (per deck) | 6 Pizzas |
| Tray Size (inch) | 16x24 |
Approx. Rs 16,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Power Source | Electric |
| Type of Pizza Oven | Single Deck 1 Tray |
| Number of Decks | Single |
| Baking Surface | Stone |
| Size | Small/Mini |
| Oven Structure | Deck |
| Pizza Capacity (per deck) | 6 Pizzas |
| Tray Size (inch) | 16x24 |
| For Baking | Pizza |
| Operation Type | Automatic |
| All india delivery | Wodden packing |
Prices Will Vary According to the product , Please Connect for More Details for Purchasing, We Have Good Quality of product.
Approx. Rs 26,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Power Source | Gas |
| Number of Decks | Single |
| Baking Surface | Stone |
| Oven Structure | Deck |
| Pizza Capacity (per deck) | 4 Pizzas |
| Tray Size (inch) | 16x16 |
| Body Material | Mild Steel |
| Max Temperature | 400°C |
| Control Type | Manual |
| All india delivery | Cotton packing |
HTS gas pizza capacity 4 pizza 8" and pizza oven. Heating tools and systems is largest manufacturers and trading in jaipur Rajasthan India. HTS manufacturers of more others type pizza oven as gas ,wood fire pizza oven, conveyor pizza oven.
Approx. Rs 1,55,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power Source | Electric |
| Type of Machine | Bakery Oven |
| Number of Decks | 3 |
| Number of Trays | 9 |
| Number Of Deck | 3 Deck |
| For Baking | Bread/Bun |
| Operation Type | Automatic |
| Oven Type | Deck Oven |
| Machine Body Material | Stainless Steel(SS) |
| Size | Large |
| Tray Size | 16x24 inch |
| Temperature Control | Digital |
| Usage/Application | Bakery |
| Capacity | 300 kg |
| Body Material | Stainless Steel |
| Portability | Portable |
| Voltage | 420 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Size/Dimension | 12"x16"- 18Tray |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 36,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Type of Pizza Oven | Single Deck 1 Tray |
| Number of Decks | Single |
| Baking Surface | Stone |
| Number Of Deck | 1 Deck |
| For Baking | Pizza |
| Size | Small/Mini |
| Operation Type | Automatic |
| Oven Structure | Deck |
| Pizza Capacity (per deck) | 6 Pizzas |
| Tray Size (inch) | 8" -6pizza |
| Usage/Application | Hotels & Restaurant |
| Body Material | Stainless Steel |
| Door Type | Single Door |
| Portability | Portable |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Size/Dimension | Stone size -18"x26" |
| Other Features | Pizza size 8"- 6pizza |
| HTS BRAND | Cartoon with wooden packing |
| Power Source | Gas |
Approx. Rs 36,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power Source | Electric |
| Type of Pizza Oven | Single Deck 2 Tray |
| Number of Decks | Single |
| Baking Surface | Stone |
| Number Of Deck | 1 Deck |
| For Baking | Pizza |
| Size | Big/Large |
| Operation Type | Automatic |
| Oven Structure | Deck |
| Pizza Capacity (per deck) | 12 Pizzas |
| Tray Size (inch) | 33"×25" |
| Usage/Application | Hotels & Restaurant |
| Body Material | Stainless Steel |
| Door Type | Single Door |
| Portability | Portable |
| Power Consumption (KW) | 4.7 KW |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Size/Dimension | Pizza size 8"- 12 pizza |
| HTS BRAND | Cartoon with wooden packing |
Prices Will Vary According to the product , Please Connect for More Details for Purchasing, We Have Good Quality of product.
Approx. Rs 45,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power Source | Gas |
| Type of Pizza Oven | Single Deck 1 Tray |
| Number of Decks | Single |
| Baking Surface | Stone |
| Number Of Deck | 1 Deck |
| For Baking | Pizza |
| Operation Type | Automatic |
| Size | Small/Mini |
| Oven Structure | Deck |
| Pizza Capacity (per deck) | 6 Pizzas |
| Tray Size (inch) | 16x24 |
| Usage/Application | Hotels & Restaurant |
| Body Material | Stainless Steel |
| Door Type | Single Door |
| Portability | Portable |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Size/Dimension | Pizza size - 8" -12 |
Approx. Rs 18,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Fuel Type | Charcoal |
| Type | Charcoal Tandoor |
| Tandoor Size | 20x20 in |
| Body Material Grade | SS 202 |
| Height | 3 Feet |
| Shape | Round |
| Usage Area | Food Truck, Restaurant, Home, Catering, Dhaba, Hotel |
| Mounting Type | With Wheels |
| Weight | 200 kg |
| Mount Type | Floor Mount |
| Usage/Application | For Commercial Use |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 19,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power Source | Electric |
| Type of Pizza Oven | Single Deck 1 Tray |
| Number Of Deck | 2 Deck |
| For Baking | Pizza |
| Size | Small/Mini |
| Operation Type | Automatic |
| Usage/Application | Hotels & Restaurant |
| Door Type | Double Door |
| Body Material | Stainless Steel |
| Maximum Temperature | 400 Degree C |
| Power Consumption (KW) | 3 KW |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Size/Dimension | Stone size -16"x16" |
| Other Features | Stone oven with inner chamber light and glass door |
| HTS BRAND | Cartton packing |
Prices Will Vary According to the product , Please Connect for More Details for Purchasing, We Have Good Quality of product.
Approx. Rs 12,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Power Source | Electric |
| Type of Pizza Oven | Single Deck 1 Tray |
| Number of Decks | Single |
| Baking Surface | Stone |
| Number Of Deck | 1 Deck |
| For Baking | Pizza |
| Size | Small/Mini |
| Operation Type | Automatic |
| Oven Structure | Deck |
| Pizza Capacity (per deck) | 4 Pizzas |
| Tray Size (inch) | 16x16 |
| Usage/Application | Hotels & Restaurant |
| Body Material | Stainless Steel |
| Door Type | Single Door |
| Portability | Portable |
| Power Consumption (KW) | 3 KW |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Size/Dimension | Inner Stone size 410x415mm |
| Other Features | Stone pizza oven with chamber light |
| HTS BRAND | Cartoon packing |
HTS Electric pizza capacity 4 pizza 8" and stone base pizza oven with glass door and iner chamber lighting. Heating tools and systems is largest manufacturers and trading in jaipur Rajasthan India. HTS manufacturers of more others type pizza oven as gas ,wood fire pizza oven, conveyor pizza oven
Explore More Products
© Heating Tools & Systems. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited