Chomu, Jaipur, Rajasthan
GST No. 08AGBPS2890K1ZX
Call 08043830042 87% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Plate Size | 18"×29" |
| Size | 2 Ft |
| Number of Plates | 1 Plate |
| Power | 0 |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Electric Hot Plate |
| Body Material | Stainless Steel |
| Surface Type | Griddle Plate |
| Number of Burners | 2 Burner |
| Phase | Gas |
| Color | Silver |
| Is it Automatic | No |
| Power Source | Gas |
| Shape | Rectangular |
| Plate Material | Mild Steel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Plate Size | 15"×21" |
| Size | 2 Ft |
| Number of Plates | 1 Plate |
| Power | Gas |
| Plate Material | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Type | Griddle Plate |
| Number of Burners | 2 Burner |
| Phase | Gas |
| With Copper Base | No |
| Is it Automatic | Yes |
| Power Source | Gas |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Mild Steel |
HTS Gas Griddle plate 718 modelHTS manufacturer of gas griddle 718 commercial gas griddle plate 2ft plane in Jaipur Rajasthan India. All time stock available in chomu. HTS make all type griddle plate in Jaipur. Our delivery available all over India.
View Complete details
Product Brochure
| Plate Size | 15"×21" |
| Size | 1.5 Ft |
| Number of Plates | 1 Plate |
| Power | 2 kW |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Electric Hot Plate |
| Body Material | Stainless Steel |
| Surface Type | Griddle Plate |
| Number of Burners | 1 Burner |
| Phase | Single Phase |
| With Copper Base | No |
| Is it Automatic | Yes |
| Power Source | Electric |
| Shape | Rectangular |
| Plate Material | Mild Steel |
View Complete details
Product Brochure
| No Of Plates | Single |
| Number of Plates | 1 Plate |
| Power | 3000 W |
| Plate Diameter | 18"×29" |
| Type | Electric Hot Plate |
| Surface Type | Plain Surface |
| Plate Type | Solid Hotplate |
| Number of Burners | 2 Burner |
| Application | Commercial Kitchen, Cooking, Catering |
| Color | Silver |
| Is it Automatic | Yes |
| Power Source | Electric |
| Shape | Rectangular |
| Material | Cast Iron |
| Body Material | Stainless Steel |
Return & Refund Policy:
Heating Tools & Systems strives to provide high-quality commercial kitchen equipment and bakery machines. Customers are requested to inspect products at the time of delivery.
Returns are accepted only in case of damaged or defective products reported within 24 hours of delivery. Products must be unused and in original condition.
Customized or made-to-order machines are non-returnable and non-refundable.
For service, replacement or support related queries, customers may contact us directly through phone or WhatsApp.
Shipping and installation charges, if applicable, are non-refundable.
Heating Tools & Systems reserves the right to approve or reject return requests after inspection.
View Complete details
Product Brochure
| Plate Size | 18"×29" |
| Size | 2 Ft |
| Number of Plates | 1 Plate |
| Power | 3 kW |
| Plate Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Type | Electric Hot Plate |
| Surface Type | Griddle Plate |
| Number of Burners | 2 Burner |
| Phase | Single Phase |
| Color | Silver |
| With Copper Base | No |
| Is it Automatic | Yes |
| Power Source | Electric |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Stainless Steel |
View Complete details